top of page
  • Writer's pictureFvf Yapı Mimarlık

Mutfakta Doğru Malzeme Kullanımı

Updated: Feb 24, 2022

Doğru Malzeme Seçimi

Mutfak dolaplarını yenilemenin maliyetli olmasından dolayı, mutfak dolapları dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden üretilmelidir. En uzun ömürlü mobilya malzemelerinin başında ahşap gelmektedir. Ancak mutfak dolabı her ne kadar mobilya kategorisine girse de mutfak mobilyalarında ahşap kullanımı maliyetli olduğundan dolayı tercih edilmez. Ayrıca ahşap hem fazla ağır olması, hem de suya karşı da hassas olması gibi nedenlerden ötürü mutfak mobilyalarında çok başvurulan bir malzeme değildir. Ahşapın alternatifi olarak kullanılan iki malzeme bulunmaktadır. Bunlar sunta ve Mdf'dir.


Sunta belli büyüklükte talaş tozlarının tutkal yardımıyla yapıştırılıp belli kalıplara getirilmesiyle oluşturulan bir mobilya ana malzemesidir. Büyük ebat talaş tozları kullanığından daha gözenekli olup suya çok dayanıklı bir malzeme değildir. Büyük ev dekorasyon marketlerinde teşhirlerde bulunan mutfak dolapları ve diğer dolap ürünleri çoğunlukla suntadan veya muadili ahşap kaplama dolgulu malzemelerden yapılmakta olup müşteri portföyü ona göre şekillenmektedir.


Sunta Malzemeleri Hangi Durumlarda Tercih Etmelisiniz?


Hangi durumlarda sunta malzmelerin tercih edilmesi gerektiğini şöyle anlatalım. Eğer kiracıysanız, ofisinize bir mutfak yaptırmayı düşünüyorsanız, yazlık veya kışlığınıza almayı düşünüyorsanız suntadan üretilmiş ürünler doğru bi fikir olabilir ama sürekli mutfakta zaman geçiren, yemek yapmayı seven biriyseniz uzak durmanız gereken bir malzemedir sunta. MDF ise suntaya nazaran daha küçük ahşap tozlarından imal edilen bir mobilya ana malzemesidir. Suya daha dayanıklı olup daha ağır bir malzemedir. Özellikle suyla direk temasın olduğu ortamlarda tercih edilmesi gereken ürün mdf'dir. Bu sebeple her ne kadar seri üretim mobilyalarda sunta tercih edilse de banyo dolapları yine de MDF ‘den üretilmektedir. Mutfak dolaplarında da ilk tercihiniz MDF olmalıdır.

Mutfak dolabının ana gövde malzeme türü olan sunta ve mdf hakkında bilgi verdikten sonra sonra gelelim gözümüze çarpan, o parlak ve albenili kapaklara. Dolaplarımızın kapak kısımlarına ürün seçenekleri oldukça geniş diyebiliriz. MDf üzerine uygulanan kaplama türüne göre kapak türleri de değiştmektedir. Mutfak dolaplarında en çok kullanılan kapak türleri şunlardır:

  • MDF kaplama

  • High gloss kaplama

  • Akrilik kaplama

  • Membran kaplama

  • Lake kaplama

  • Metal kaplama

Saydığımız bu kapak türlerinin fiyatları, kalınlıkları, dayanıklıkları ve şıklıkları ihtiyaçlara ve bütçenize uygun farklı çözümlerler karşımıza çıkmaktadır. Renk çeşitleri neredeyse sınırsıza yakın olan bu ürünleri daha yakından tanımak için konumuza devam edelim.


Ahşap kaplama mdflam kapak uygulaması
Ahşap kaplama mdflam kapak uygulaması

MDF kaplama: İnce bir şerit halinde kapaklara yapıştırılır, kenarlarına da kenar bantı uygulaması ile kaplanır. Parlak ve mat olarak renk seçeneği çoktur. Uzun süre kullanımda köşelerden açılma yapabilir ancak bunun yaşanması durumunda tamiri ve düzeltilmesi zor değildir.
High gloss kapak uygulaması
High gloss kapak uygulaması

High gloss: MDF gibi ince bir şerit halinde kapağa PVC uygulanır. Parlak renkleri sevenlerin tercih ettiği ürünlerdendir. Düz kapak yüzeylerine uygulanır, kenarlara bant halinde uygulanır. Fiyatları MDF kaplamaya pahalıdır.Renk seçeneği çoktur. MDF’de karşılaşabilecek sorunlar High gloss’da da olabilir.


Akrilik kapak uygulaması
Akrilik kapak uygulaması

Akrilik kaplama: High gloos gibi ama daha kalın bir PVC tabakasıyla kapağın düz yüzeylerinde kullanılır ve kenarlarına kenar bantı uygulanır. Daha dayanıklı olup, parlak renkleri göz alıcıdır. Çizilmez çeşitleri bulunmakta olup temizlenmesi için özel ürünler de mevcuttur. Son zamanların trend ürünlerindendir. Fiyatları high gloos’a göre daha pahalıdır.


Membran kaplama kapak uygulaması
Membran kaplama kapak uygulaması

Membran kaplama: Membran kapak aslında high gloss malzemenin kapağı bütünen sarmasından oluşan halidir. PVC presle uygulanır ve kenar bantlarına gerek yoktur. Klasik oymalı dediğimiz mutfak modellerinde daha çok uygulanmaktadır. Renk seçeneği çoktur. Fiyatı akrilik kapaklardan daha yüksektir.


Lake kaplama kapak uygulaması
Lake kaplama kapak uygulaması

Lake kaplama: Diğer ürünlerden farklı olarak boyanarak yapılan bir kaplama türüdür. Sınırsız renk ve şık mat doku oluşturmak isteyenlerin tercihidir. Boya kaplaması olduğundan ileride renk değişikliği daha kolay olacaktır. Lake diğer ürünlere göre boya olmasından dolayı az da olsa daha dayanıksızdır. Fiyatı yüksek bir imalat çeşididir.


Metal kaplama: Çok özel bir durum yok ise (endüstriyel mutfak bölümleri vs..) daha çok lokal olarak belli kapaklarda kullanılan ürün çeşididir. Camlı kapakların çerçevelerinde ev hanımları tarafından halen tercih edilmektedir.


Peki ama hangi kapak türünü seçmelisiniz?

Ana iskelet malzemelerini ve kaplama malzemelerini de anlattıktan sonra tercihlerde size yardımcı olacak bir kaç ipucu vermek istiyoruz. Tabiki seçimler kişilere göre değişebilir, ancak istenilen mutfağın modeli, rengi, parlaklığı ve kurgusu malzeme seçimini mutlaka etkileyecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı malzemeler gerek kalınlık gerekse kullanılan malzeme seçiminden dolayı daha dayanıklı ve kullanışlı olabilir. Parlak renkleri sevenler için tüm malzemeler bunu sağlasa da akrilik daha dayanıklı bir çözüm olabilir. Mat renkleri tercih eden kişiler için lake çok daha şık bir çözüm olabilir. İleri ki dönemde rengini değiştirmeyi düşünen çabuk sıkılanlar için lake yine iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor, çünkü tekrar boyanma imkanı sunuyor. MDF kaplama dolaplar sınırsız renk ve desen seçeneği ile birlikte diğer ürünlere göre fiyat uygunluğuyla öne çıkıyor. Bütçenizi en az yoracak mutfak modelleri MDF olup görünüş olarak diğer malzemeleri rahatlıkla yakalayabileceğiniz bir kaplama malzemesidir.

Membran kaplama klasik veya oymalı mutfak modellerinde daha rahat uygulanabilir bir malzemedir. Renk ve baskı seçenekleri ile hayalinizdeki klasik mutfağı size sunacaktır. Günümüz trend mutfaklarından Alaçatıdan esinlenilerek ismi verilen, evinizde dört mevsim yaz ve ege havası estirecek klasik Alaçatı mutfaklarda önerdiğimiz ürün membran kapaklardır.

Alaçatı Mutfak Dolabı Modeli
Alaçatı Mutfak Dolabı Modeli

Bazı mutfak modellerinde malzemeler kombinlenerek kullanabilir ve bundan çok şık sonuçlar da elde edebilirsiniz. Bir mutfakta lakenin şıklığını ahşap kaplama bir MDF ile kombinleyebilirsiniz. Bu ahşap veya metal alaşımlı ahşap desenli tezgah ürünleri tercih eden hanımlar için iyi bir geçiş ürünü olacaktır.

Bu yazımızda mutfak mobilyasındaki malzemeleri tanıttık. Bir sonraki yazımızda mutfak dolap kapaklarından tezgahlara geçiş yapıp ve hangi ürünün hangi kullanım şartlarında daha iyi performans gösterebileceğini anlatmaya çalışacağız.

bottom of page